Türkiye'nin Her Yerinden 0 212 224 27 30 ve 0 532 300 23 29 Numaralı Telefonlardan Bizlere Ulaşabilirsiniz.

Almanya Vizesi Hakkında Genel Sorular

Almanya seyahat ederken neden vize almak gerekiyor.?

Çok sayıda Türk vatandaşı, vize uygulamasını uygunsuz bulmakta. Ancak Almanya vize bölümü, Avrupa Hukuku ve Almanya yasaları gereğince, vize uygulamak zorundadır. Başkonsolosluk, belirtilen hükümler doğrultusunda seyahat taleplerinizi incelemek zorundadır.

Almanya Vizesi için nasıl başvuru yapabilirim?

Almanya Vizesi başvuruları, firmamız tarafından aracı kurum tarafından yapılmaktadır. Başvurular randevu alınarak yapılabilir, 25 Eylül 2014 yılından itibaren parmak izi uygulaması olduğundan 5 yılda bir 1 kere mahsus olarak parmak izi için gelmeniz gerekiyor. ikinci başvurunuz firmamız tarafından gerçekleşecektir. Vize Başvuruları 10-15 iş günü arasında değişmektedir.

Almanya’ya seyahat edeceğim. Başka bir Schengen ülkesinde alsam sakınca olur mu?

Evet. Schengen Vizesi genel olarak, Schengen bölgesi dahilinde seyahat etme hakkını tanımaktadır. Vize uygulamalarıyla ilgili yetkilerin belirlendiği yönetmeliğe göre, vizenizi seyahat edeceğiniz veya seyahatinizin önemli bir bölümünü geçireceğiniz ülke temsilciliğinden temin etmeniz gerekmektedir. Farklı Schengen ülkelerine seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize almak için ilk giriş yapacağınız ülkenin temsilciliğine başvurmalısınız.

Örnek: Planladığınız seyahatte önce Almanya’ya (yedi gün), oradan ise Fransa’ya (dört gün) gitmek istiyorsunuz. Bu durumda seyahatiniz önemli bir bölümünü Fransa’da geçireceğiniz’den, Schengen Vizesi için Almanya temsilciliğine müracaat etmeniz gerekmektedir. Her iki ülkede de eşit sürelerde kalmayı düşünüyorsanız (örneğin beş gün Berlin’de , beş gün ise Paris’te), ilk seyahat edeceğiniz şehir Berlin (Almanya) olacağı için, vizenizi Almanya temsilciliğinden almalısınız.

Vizeleri Aracı kurum tarafından mı verilmektedir?

Hayır. Aracı Kurum, vize başvuruları ile gerekli evrakları teslim alır ve bunları Almanya Vize Bölümü’ne iletir. Vize başvurusunun sonucu hakkında karar verme yetkisi sadece Almanya Vize Bölümü’ne aittir.

Schengen Vizesi için şahsen başvuruda bulunmak zorunlu mudur?

Hayır. Vize başvurunuzu için firmamızın elemanına vekalet aracılığıyla ibraz edilecektir. Parmak izi alınmamış vatandaşlarımız 5 yılda 1 kere mahsus olarak parmak izi verilecektir. Pasaportunuzda işlenecek olan VIS ibresi olduğunda ikinci kez başvurunuzda firmamız tarafından gerçekleşecektir.

Gerekli görülmesi halinde Almanya Vize Bölümü, başvuru sahibini şahsen görüşmek üzere Vize Bölümü’ne çağıra bilmektedir.

Almanya Vize Başvurusunu planladığım seyahat tarihinden kaç gün önce yapmalıyım?

Planladığınız seyahat tarihinden en az 1 ay önce ve en fazla 3 Ayı geçmeyecek şekilde Almanya vizesi için müracaat edilebilir. Vize Başvuruları 10-15 iş günü arasında değişmektedir. Vize Kanunu uyarınca başvurular belirtilen süre içinde sonuçlandırılmaktadır. Buna rağmen Vize Bölümü kısa vadede planlanmış seyahatlerin dahi gerçekleştirilebilmesi için yoğun çaba sarf etmektedir. Ancak vize başvuru tarihi ile seyahat tarihi arasındaki süre ne kadar kısıtlı ise vizenin zamanında verilememe riski de o kadar artmaktadır (Başvuru yoğunluğu, eksik evraklar, teknik sorunlar vb. gibi çeşitli nedenlerden dolayı)

Almanya Vize Başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

Öncelikle vize başvuru formu eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış olarak ibraz edilmelidir. Gerekli olan diğer belgeler, seyahatin amacına göre değişiklik göstermektedir.
Almanya Vizesi için Gerekli belgeler : Turistik vize ve Ticari Vize

Neden bu kadar çok sayıda evrak ibraz etmen gerekiyor?

Vize Bölümü mevcut yasalar gereği basitçe, seyahatinizin amacı, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı ve Türkiye’ye dönüş motivasyonunuzu incelemekle yükümlüdür. Bu hususların incelenebilmesi için tüm Schengen ülkeleri tarafından ortak olarak belirlenmiş temel belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla Almanya Başkonsolosluğu Vize Bölümü’nün diğer Schengen ülkeleri temsilciliklerinden daha fazla belge talep etmesi söz konusu değildir. Ancak Almanya’da yaşayan Türklerin Fazla Olması Evrakların Fazla Olması Söz Konusu Olabilir.

Neden Seyahat Sağlık sigortası ibraz etmen gerekiyor?

Avrupa hukuku gereği, Schengen Bölgesi’ne seyahat edecek olan herkesin yurt dışında bulunduğu süreyi ve asgari hizmetleri kapsayacak bir seyahat sağlık sigortası yaptırması zorunludur.

Eksik evrak teslim edersem, ne olur?

Bu durumda vize başvurunuzun sonuçlanması gecikebilir, hatta red cevabı alma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Dolayısıyla firmamız eksik evraklarınızı size bildirip eğer söz konusu evraklarınız yok ise Aracı Kuruma bildiriz. Söz konusu vizenin verilip verilmeyeceği Almanya Vize Bölümü’ne aittir.

Gerekli belgeleri incelemek için : Turistik vize ve Ticari Vize

Başvuruda bulunan herkes parmak izi vermek zorunda mı?

Evet. Avrupa Schengen Tüzüğü`nde sadece aşağıda belirtili istisnalar öngörülmektedir: 12 yaş altı çocuklar, fiziksel olarak parmak izi alınması mümkün olmayan kişiler ve resmî davetle seyahatte bulunan hükümet üyeleri.

Vizemin geçerlilik süresi neden daha uzun değil?

Mevcut yasalara göre uzun süreli vizenin verilebilmesi için öncelikli kriter, başvuran kişinin sıkça ve/veya düzenli olarak Almanya’ya seyahat etmesidir. Bu durum sizin için geçerli ise, düzenli olarak Almanya’ya seyahat ettiğinizi belgeleyecek evrakları başvurunuza eklemeniz gerekmektedir. Başvuranın sosyal ve mali durumu, daha önce verilmiş uzun süreli vizeler (Örneğin ABD vizesi) vs. doğrudan uzun süreli vize verilmesini sağlayacak kriterler değildir.

İstanbul dışında ikamet ediyorum. İstanbul’da parmak izi verebilir miyim?

Evet verebilirsiniz. ancak bölge ayırımı vardır. Almanya vizesi için İstanbul’dan başvuru yapabilecek şehirler; Balıkesir, Bilecik, Bursa, Bolu, Çanakkale, Düzce, Edirne, İstanbul, Eskişehir, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova

Bu bölge dışındaki şehirdeki T.C vatandaşlarımız İstanbul’da parmak izi verir ancak evrakları Ankara’ya gideceğinden vizenin çıkma süreçi 1 ay’ı geçebilirden göz önünde bulundurmak zorundadır.

Kişisel banka hesabımda para olması şart mı?

Evet Şart. Tek yada aile olarak gideceğinizden uçak, otel ve masraflarınız karşılayacak şekilde banka hesabınızda bakiye bulunması gerekiyor. Aksi takdirde ret alma durumu söz konusudur.

Başvurum neden ret verildi.?

Başvurunuzun ret verilmesi nedenleri vardır.

– Evraklarınız verdiniz ancak söz konusu eksik olup bu evraklarınız tamamlamama durumu olduğunda ret alabilirsiniz.
– Kişisel banka hesabınızda kalacak süreyi desteklemiyorsa ret cevabı verebilir.
– Bütün evraklarınız verdiniz ancak vize bölümü olarak ülkeyi terk etmeyeceğinizi düşünerek ret verebilir. Bu yaşınızda yada görünüş olarak olabilir.
– Evraklarınız verip 1 aydan fazla kalmak istiyoruz bu durumda gene ret cevabı gelebilir. Turistik vize için en fazla 15 günü geçmeyecek şekilde olması gerekiyor.